Centrum Vzdelávania Rodičov
predstavuje praktický video-tréning pre rodičov v oblastí emócií.
Všetky problémy, ktoré ľudia prežívajú, súvisia s emóciami. Keď ich dokážeme zvládať, budeme mať plnohodnotný život, ktorý držíme vo svojich rukách.
Žiaľ, v našom dnešnom svete je zvykom „zbavovať sa“ emócií, ako keby boli nejakým nepriateľom. Akoby to bolo niečo zlé, čo bolo do nás vložené. Prečo? Lebo väčšinou, keď prežívame negatívne emócie, nevieme, čo s nimi.
Pravda je však iná. Emócie sú naši spolupracovníci. Len sa potrebujeme naučiť s nimi zaobchádzať. A vtedy sa strach a rozčúlenie zmenia z našich nepriateľov na spolupracovníkov. Treba len vedieť, čo s nimi robiť a čo nerobiť.
Náš prvý video-tréning pod názvom: „Naše emócie: dobrý sluha alebo zlý pán?“ sa venuje práve tejto oblasti:
ako naučiť deti popísať svoje emócie, zdôvodniť ich a ako naučiť rodičov im v tom pomôcť.
Na video-tréningu:
- sa dozviete, aké sú 4 príčiny nízkeho sebavedomia u detí (či ho má aj vaše dieťa) a čo s tým robiť
- pochopíte, z čoho pramení vzdor, hnev a agresia,
- sa dozviete, nakoľko sú negatívne emócie dôležité pre ochranu vašich detí,
- naučíte sa, ako správne šetriť v emocionálnej pokladničke a že sa to naozaj vyplatí.
- sa dozviete, ako zvládať emócie bez ich potláčania.
4 videá v celkovej dĺžke 2,5 hodiny
7 praktických a účinných cvičení
Pozeráte kedy a koľko vám vyhovuje
Lektori s bohatou praxou
4 materiály na stiahnutie
Názory a odpovede odborníkov
Bonusy
Zaujímavé a zábavné prezentácie
Tvorivá dielňa
Všetko sa mení, a to, čo fungovalo predtým, už nefunguje. Mnohí rodičia sa ocitajú v situácií, keď si nevedia rady ani s emóciami dieťaťa, ani so svojimi emóciami.
Alebo sa skrývajú za pancierom „pedagóga“ a emócie v sebe potláčajú, no potom to už nevydržia a príde explózia alebo naopak neustále vylievajú na dieťa emócie, ako príde a neuvedomujú si, že to môže dieťa poznačiť na celý život. Niekedy rodičia vôbec nepovažujú za potrebné emócie dieťaťa riešiť, veď: „keď sme boli deti, tiež to s nami nikto neriešil, a vyrástli sme normálni“. A niekedy sa trápia, koľko chýb v komunikácií s dieťaťom robia, vedia, že už tak nechcú pokračovať, ale nevedia, ako to zmeniť.
Vaša cesta video-tréningom môže vyzerať takto:
A aby vaša cesta mala svetlo na konci tunela, bola zaujímavá a pozitívna, potrebujete základnú výbavu a nástroje na poli emócií a nové prístupy ku komunikácií, ktoré získate v našom video-trénigu pod názvom
Naše emócie: dobrý sluha alebo zlý pán?
Pred tréningom
- Rozmýšľali ste: „Prečo má moje dieťa nízke sebavedomie a čo s tým?“
- Pýtali ste sa: „Prečo sa takto moje dieťa správa?“
- Trápila vás otázka: „Ako naučiť dieťa zvládať svoje emócie?“
- Nevedeli ste, či vaše dieťa reaguje správne, keď sa hnevá, smúti alebo sa bojí?
- Nevedeli ste, čo robiť, keď sa vaše dieťa hnevá, smúti, bojí sa?
- Chceli ste ovládať svoje emócie, ale nedarilo sa?
- Uvažovali ste: „Načo sa emóciami vôbec zaoberať?“
Po tréningu
- Zistíte, prečo má vaše dieťa nízke sebavedomie a ako mu môžete pomôcť to zmeniť.
- Získate techniky, cvičenia, praktické príklady v oblasti rozoznávania a zvládania emócií.
- Overíte si, na ktorých emóciách máte so svojim dieťaťom pracovať.
- Dostanete praktické návody, ako reagovať, keď sa vaše dieťa hnevá, smúti alebo sa bojí.
- Vyskúšate si metodiku, ako správne prejavovať svoje pocity a emócie dieťaťu.
- Budete vedieť, prečo sú emócie dôležité a čo sa môže stať, keď im nevenujeme pozornosť.
Osobná skúsenosť mamičky po video-tréningu
„Podelím sa s vami o osobnú skúsenosť, ktorá sa mi stala 2 dni po ukončení video-tréningu, vo fáze uvedomovania si a snahy pretavenia získaných informácií z tréningu do praxe u mňa a mojej 5-ročnej dcéry:
Dnes som prišla po dcéru do škôlky, zjavne vstala hore zadočkom, keďže ma úplne odmietala a mala veľmi zlú náladu. Chvíľku som pociťovala hanbu pred pani učiteľkou, veď predsa by malo byť normálne, aby sa dieťa tešilo z prítomnosti svojej maminky. Za normálnych okolností by som už znervóznela, pomaly dvíhala hlas na svoju dcéru v snahe čo najskôr ju obliecť a z tej situácie uniknúť, a táto nálada by sa ťahala s nami až do večera. Ako zázrakom som však zachovala úplný pokoj, len som pošepla, že ju počkám v šatni.
O chvíľku mi dcéru priviedla pani učiteľka. Dcéra si ku mne sadla a zatiaľ čo iní rodičia okolo nás svoje deti rýchlo-rýchlo popoháňali, ja som ju objala a povzbudzovala ju, aby mi povedala, ako sa cíti. Nevedela odpovedať. Tak som sa začala pýtať, či sa hnevá, alebo má z niečoho strach … Po chvíli záujmu o jej vnútorné pocity sa sama začala otvárať a povedala mi, že ju trápi, že sa jej zasekáva spievajúca bábika a má veľký strach, že sa jej pokazí. Pre nás možno banalita, nepodstatná vec, no pre to malé stvorenie vec zásadná. Sedeli sme tam možno desať minút, no zo škôlky sme odchádzali obe vo výbornej nálade, ruka v ruke, obe šťastné, že sme túto situáciu zvládli.
No deti majú ešte jednu zázračnú moc. A to tú, že dokážu otvárať srdcia aj iných – cudzích ľudí. A vďaka tomu, že sme to spoločne zvládli v zárodku, moja dcéra odovzdala ešte v ten deň pozitívne emócie radosti a šťastia v troch obchodoch, ktoré sme v ten deň navštívili tým, že pri pokladni vždy povedala: „ďakujem veľmi pekne moja milá pani predavačka“. Verte, že tento hlboký pocit radosti nezasiahol v danom momente len pani pokladníčku, ale všetkých, čo boli okolo nás a ako zázrakom bol na tvárach všetkých prítomných ľudí úsmev od ucha k uchu. A ja viem, že tie pocity posunuli tí ľudia ešte v ten deň ďalej.“
Soňa H.
Komu je určený tréning?
Som mladý rodič
a chcem pochopiť, kde začať pracovať s dieťaťom v oblasti emócií, potrebujem sa vyznať vo svojich emóciách: potrebujem jasné, konkrétne postupy a overené rady.
Som skúsený rodič
mám za sebou veľa rokov výchovy, moje deti už vyrástli (mám vnúčence): chcem vyskúšať niečo nové, lebo chápem, že časy sa menia a deti teraz potrebujú iný prístup.
Som špecialista
pracujem profesionálne s deťmi alebo vediem zariadenie, kde sa pracuje s deťmi: chcem vyskúšať niečo nové (inšpirácie a nápady), chcem sa posunúť sa ďalej.
Ako to bude prebiehať?
Na začiatku každej časti si najskôr pozriete video, v ktorom sa získate teoretické základy, pričom samozrejmou súčasťou každého videa sú skúsenosti z praxe a konkrétne príklady. Za teóriou budú nasledovať cvičenia: celkovo dostanete 7 cvičení v oblasti emócií pre vaše deti aj pre vás v častiach 1, 3 a 4. Okrem toho vás ešte čaká aj 6 bonusov.
Tréning je nastavený tak, že jednotlivé časti si budete môcť otvoriť postupne v poradí za sebou, ako ich budete študovať.
Program video-tréningu:
Ukážka video-tréningu:
Video-tréning sa skladá zo 4 samostatných častí.
1. časť: Ako sa vyznať v bludisku pocitov a emócií
Načo vôbec potrebujeme pocity a emócie, aký je medzi nimi rozdiel
4 základné emócie: hnev, strach, smútok a radosť (vždy sa dozviete: čo to je, pred čím nás chránia a v čom nám pomáhajú)
3 cvičenia:
- Koleso pocitov
- Sila slova
- Zrkadielko, zrkadielko:
pomôžu vašim deťom pomenovávať a rozpoznávať emócie
Výsledok
Svetlo na ceste z bludiska. Dostanete jasné informácie o tom, čo je emócia a čo je pocit, zorientujete sa v 4 základných emóciách, dostanete tipy na vyskúšanie 3 interaktívnych cvičení so svojimi deťmi.
Bonus
Krátka anketa, ktorá vám umožní zistiť, z čoho treba začať u vašich detí (môžete si urobiť pre každé dieťa osobitne)
Čo hovorím na cvičenia z 1. časti?
„Koleso pocitov“: hodnotím veľmi vysoko, nakoľko sa nezvykneme ani ako rodičia zamýšľať nad tým, ako sa cítime a emócie pomenovávať. Zaujímať sa o emócie vlastného dieťaťa = prejaviť dieťaťu svoj záujem o ne, že sú pre nás skutočne dôležité a zaujímajú nás v hlbšom význame a nezaujíma nás len povrchnosť, či poslúchajú, či majú naplnené povinnosti a podobne…
„Sila slova“: porovnanie chute = slová, opäť hodnotím veľmi vysoko, hneď zajtra budem aplikovať u svojej 5-ročnej dcéry a som veľmi zvedavá na jej reakcie. Keďže je to pre dieťa veľmi hravá forma a hlavne moja dcéra je dieťa, ktoré chute vníma veľmi intenzívne a všetko musí ochutnať. Nikdy ma však nenapadlo jej ku chuti prirovnať rôzne slová a situácie. Malým deťom sa občas veľmi ťažko vysvetľuje, prečo by sa mali správať tak či onak. Túto formu výučby vnímam ako mimoriadne efektnú.“
Soňa H.
2. časť: Ako lepšie pochopiť príčiny negatívnych emócií a čo s tým robiť
Odkiaľ sa berú negatívne emócie u detí, rozoberieme si 4 možnosti, prečo má vaše dieťa nízke sebavedomie v „džbáne emócií“
Naučíte sa rozoznať potreby alebo kde sa dieťa nachádza podľa svojho emocionálneho prejavu
Dozviete sa, prečo je z pohľadu emócií také dôležité prostredie, v ktorom dieťa vyrastá a emocionálny náklad, ktorý si dieťa so sebou ponesie do dospelosti
Dozviete sa, čo s tým robiť – teda ktoré nástroje uplatniť, aby ste trafili do čierneho a dieťa sa zdravo rozvíjalo v oblasti emócií
Výsledok
Pochopíte príčiny, prečo sa vaše dieťa tak alebo inak prejavuje v emocionálnej oblasti. Dozviete sa, ako môžete porozumieť prejavom dieťaťa a na základe toho budete vedieť, čo s tým robiť.
Bonusy
PDF: 4 odpovede na konkrétne otázky rodičov od renomovanej zahraničnej psychologičky
PDF: Skutočný príbeh „Choď preč, si zlý!“ (ako sa to prejavuje u detí, keď sa emócie neriešia)
Video: Pohľad sociálneho psychológa zo slovenskej praxe, kde odhaľuje, kam to dôjde, keď téme emócií nevenujeme náležitú pozornosť
Aký mám názor na 2. časť?
„Džbán emócií je veľmi zrozumiteľne vysvetlený. Často krát neprimerane na deti reagujeme možno aj zo svojho vlastného strachu, že situáciu nezvládneme alebo čo povedia iní… Toto poznanie mení vo mne prístup k hnevu dieťaťa a budem hľadať príčinu, miesto toho, aby som sa reťazovo na dieťa hnevala pre jeho hnev.
Na “dne džbánu” bola pre mňa najsilnejšia asi táto veta: nie gény, ale komunikácia s dieťaťom je dôležitá pre budovanie sebavedomia dieťaťa. Mnohokrát sa na gény vyhovárame len z pohodlnosti, alebo z akejsi potreby sa ospravedlňovať za správanie nášho dieťaťa, ktoré je nie vždy vhodné. Skutočne máme správanie dieťaťa len vo vlastných rukách.
Moja dcéra občas neposlúcha, ale vo väčšine prípadov si moju pozornosť vyžaduje tým, že mi nosí darčeky vo forme obrázkov a svojich hračiek. Väčšinou reagujem: „Jéj, to je krásne, ďakujem Sonička“. Skutočnosť je taká, že viem, že opäť odíde pre ďalší darček a ja mám priestor pre seba. Veľká chyba. Od dnes budem jej darčekom venovať väčšiu pozornosť a hlavne nebudem reagovať účelovo. Ale budem reagovať s hlbokou láskou k nej, k jej láske ku mne, k jej potrebe ma potešiť.
No, druhú časť ešte vstrebávam, viem, že sa k nej vrátim. Je však dôležité, aby rodič bol ochotný počúvať a počuť, aké bohatstvo sa v tejto časti skrýva. Pre mnohých bude asi druhá časť zásadnou.“
Soňa H.
3. časť: Deti a emócie
Dozviete sa 6 konkrétnych krokov, vďaka ktorým pomôžete svojmu dieťaťu sa vysporiadať s hnevom
Smútok je emocionálny stav, pri ktorom deti cítia žiaľ, skleslosť. Dozviete sa praktické tipy, ako pomôcť dieťaťu, aby sa vysporiadalo so smútkom
Všetko, čo sa musia naučiť vaše deti, aby sa popasovali so strachom, je popremýšľať. 4 praktické rady vám v tom pomôžu
2 cvičenia:
- Aká je to emócia?
- Pravidlo Stop:
pomôžu vašim deťom pomenovávať, prejavovať a rozpoznávať emócie
Výsledok
Naučíte sa, ako pomôcť dieťaťu zvládať 3 základné negatívne emócie: hnev, smútok a strach.
Bonus
Video: Tvorivá dielňa so Zuzanou. Inšpirujte sa a vytvorte si s dieťaťom pomôcku alebo hračku, pomocou ktorej sa dieťa naučí rozpoznávať a prejavovať 4 základné emócie.
Ako mi pomohla 3. časť?
„Moja 13-ročná dcéra má poslednú dobu problém veľmi často zvyšovať tón hlasu, kričať, hnevať sa slovne a tým vyjadrovať nespokojnosť. Pochopila som, že nielen s malým dieťaťom, ale aj s mladou slečnou treba viac analyzovať hnev, strach, smútok. Rozprávať o tom a naučiť ju pomenovať jednotlivé emócie a hlavne pomenovať prečo.
Čo sa týka mňa, som vďačná, že mi bolo touto časťou tréningu viac pripomenuté, že vychovávame hlavne príkladom, že ak ja tabuľku STOP budem používať častejšie, bude čokoľvek čo chcem dcére pomôcť viac účinné. Inak super cvičenia, praktický tréning mozgu.
Tretia časť tréningu Emócie: dobrý sluha/zlý pán mi dala veľa: nielen v súvislosti s výchovou mojej 13-ročnej dcéry, ale aj v súvislosti s poznaním a pomocou sebe samej, aby som pomohla svojmu dieťaťu. Citujem: „ Ak slovami vyjadrujeme svoje emócie, tak emócie utíchajú.“
Zuzana M.
4. časť: Pocity a emócie rodičov v komunikácií s dieťaťom. Ako ich vyjadriť?
A čo naše pocity? Treba o nich hovoriť s dieťaťom? Ak áno, ako to robiť správnym a neškodlivým spôsobom?
Ako bude vyzerať nová komunikácia s dieťaťom o svojich emóciách? Osvojíte si techniku, ktorá je dlhodobo preverená praxou a funguje
Dozviete sa 5 pravidiel pre rodičov, ktoré budú vysvetlené na konkrétnych príkladoch a situáciách z bežného života
2 cvičenia:
- Nájdi správnu odpoveď
- 3 príklady zo života po novom:
vám pomôžu správne vyjadrovať svoje emócie
Výsledok
Naučíte sa vyjadrovať svoje emócie a pocity voči dieťaťu a iným dospelým tak, aby ste neškodili sebe, ani iným.
Bonus
Online test na diagnostiku emocionálnej inteligencie pre vás, dospelých (autor: N. Hall)
Aké výhody má náš video-tréning:
Netreba nikam cestovať a brať si kvôli tomu dovolenku
Nemusíte o téme nič vedieť vopred
Prístup k video-tréningu máte 2 roky
Pozeráte kedy a koľko chcete, sloboda je kľúčová
Môžete sa k materiálom kedykoľvek vrátiť
Výborná cena, ktorú inde nenájdete
Moje kurzy: všetko máte na jednom mieste
7 inovatívnych cvičení pre celú rodinu
Okrem toho dostanete 6 bonusov navyše
Teraz si viac povieme o cene tréningu, hoci veľmi nemáme s čím porovnať, lebo video-tréningy pre rodičov sa veľmi na našom trhu nevyskytujú. V PersonalCentrum robíme tréningy „naživo“ už ôsmy rok, a možno viete a možno nie, nie je to lacná záležitosť. No v tomto prípade si uvedomujeme, že rodičia si budú naše tréningy platiť z vlastného vrecka. Alebo možno dokážete presvedčiť svojho zamestnávateľa? Zorientovať sa v cenách vám pomôže tabuľka nižšie …
Kto je autorom tréningu?
Ing. Jelena Polašková
Biznis-tréner
- Môj autorský prístup berie do úvahy osobitosti slovenskej mentality. Zozbierané príklady dovolia nájsť riešenie aj pre vašu situáciu. Pracovala som vo všetkých regiónoch Slovenska. Prepájam to, čo dlhé desaťročia funguje v zahraničí, s podmienkami, aké sú na Slovensku.
- Prešla som viac ako 25-ročnú cestu mamy, v pracovnej oblasti som prešla cestu od lektora, cez manažéra, kouča, až po biznis-trénera v našej vzdelávacej firme, vrátane tvorby tréningov a online vzdelávania. Preto sa s vami podelím aj o moje skúsenosti z praxe.
- Moja skúsenosť biznis-trénera trvá viac ako 15 rokov. Neustále sa vzdelávam, učím sa nové metódy, vytvorila som viac ako 25 autorských tréningov pre našu vzdelávaciu firmu PersonalCentrum s.r.o., ktorá existuje od roku 2010. Odvtedy sme vyškolili veľké množstvo účastníkov, ktorí nielenže vyrástli v profesionálnej, ale v osobnej oblasti. Medzi našimi účastníkmi sú ľudia, ktorí sú nielen úspešnými manažérmi, ale aj úspešnými rodičmi, či pedagógmi.
- Pre mňa nemá zmysel, ak teória nefunguje v praxi. Preto som pre vás vybrala praktické riešenia, návody aj cvičenia pre získanie základnej výbavy v oblasti emócií tak, aby ste sa veci z tréningu nielen dozvedeli, ale ich aj používali v komunikácií s inými.