Nechcem, aby zo mňa vyrástol rozmaznaný a náročný človek, ktorý nechápe hranice toho, čo je dovolené. Preto ma nauč slovo „Nie“ a neboj sa toho.

Nauč ma chápať toto slovo. Musím vedieť, že existujú veci, ktoré sa robiť nemajú.

Veľmi mi pomôže, ak budeš dôsledný/á, a nebudeš meniť pravidlá v závislosti od tvojej nálady alebo mojich rozmarov. Vtedy budem brať vážne tvoje slová. A ešte,  je pre mňa veľmi dôležité počuť krátke vysvetlenie, prečo sa niečo nesmie robiť, a ako sa to môže urobiť inak (ak je to možné).

Taktiež, veľmi ťa prosím, nezneužívaj slovo „Nie“ a nehovor ho pri prvej príležitosti, bez toho, aby si sa zamyslel/a, prečo. Ako dieťa som veľmi zvedavý/á, je pre mňa veľmi zaujímavé dozvedieť sa všetko o tomto svete a veľa vyskúšať. Nezabúdaj na môj živý záujem o všetko vo svete (som maličký/á výskumník/čka!). Prosím, hovor mi „Nie“ len vtedy, keď je to naozaj nutné.

Po tom, ako si mi povedal/a slovo „Nie“, navrhni mi nejaký alternatívny variant, s ktorým budem radostne súhlasiť. Vždy je pre mňa ľahšie súhlasiť so slovom „Nie“, keď mi navrhuješ nejaké iné varianty.

Ďakujem, že si ma vypočul/a. Veľmi si to cením!

 

Autorka:
Katarína Kes,
detská a rodinná psychologička zo Sankt Peterburgu,
autorka medzinárodného projektu,
špecialistka v budovaní harmonických vzťahov rodičov s deťmi