Ste introvert a cítite, že potrebujete niečo iné k životu, ako vaši extrovertní kolegovia, priatelia, či blízki? Alebo máte v práci, doma alebo medzi priateľmi introvertov, a nie vždy im rozumiete? Potom určite čítajte ďalej 🙂

«Keďže som introvert, často prežívam vážny diskomfort. Chcem sa podobať na mojich extrovertných priateľov a kolegov, ktorí nemajú problém rozprávať sa s neznámymi ľuďmi, pričom nie sú takí unavení ako ja z komunikácie a zo života celkovo». Takto uvažujú mnohí introverti, a nájdu sa aj takí, ktorí to povedia :).

Nie je nič zlé na tom, že človek je introvert. «Introverzia je od narodenia založená v DNA človeka, a mozog u introvertov pracuje trochu inak, ako u extrovertov. Rozum introvertov hlboko spracováva dojmy a zážitky, bývajú vnímavejší na neurotransmiter dopamín, hormón «dobrej nálady», a nezískavajú taký príliv síl z komunikácie ako extroverti».

Kvôli týmto špecifikám introverti nato, aby sa cítili šťastne, môžu potrebovať iné podmienky ako extroverti.
Prečítajte si 12 podmienok, ktoré potrebuje introvert k šťastiu podľa Jenn Granneman, ktorá je autorkou viacerých kníh o introvertoch 🙂

 

  1. Prestávky na spracovávanie dojmov

Po hlučných večierkoch a iných podujatiach potrebujú introverti pauzu, aby dobili svoje baterky. Keďže spracovávajú myšlienky a udalosti do hĺbky, tak náročný deň v práci, nakupovanie v preplnenom nákupnom centre alebo búrlivá diskusia ich môžu ľahko viesť k vyčerpaniu.

Preto je tak potrebné, aby si dopriali čas na relaxáciu, „strávenie“ dojmov a znížili úroveň stimulácie na komfortnejšiu a stabilnejšiu. Inak sa im môže zdať, že mozog je už „mŕtvy“, objaví sa podráždenosť, fyzická únava alebo dokonca chorľavosť.

 

  1. Zmysluplný rozhovor

 „Aký bol víkend?“, „Čo je nové?“, „Ako sa ti páči jedálny lístok?“ … Mlčanliví ľudia, ktorí sú ponorení do seba, vedia veľmi dobre viesť ľahkú spoločenskú konverzáciu, to však neznamená, že majú radi tento spôsob komunikácie. Existuje mnoho oveľa dôležitejších a zaujímavejších otázok, ktoré by radi prediskutovali: „Čo nového ste  sa dozvedeli za posledné obdobie?“, „V čom je to, aký ste dnes, odlišné od toho, aký ste boli včera?“ „Veríte v Boha?“

Každý rozhovor nemusí byť hlboký a zmysluplný. Pre introvertov sú niekedy dôležité aj jednoduché otázky o tom, ako prešli sviatky a či sa vám páčil firemný večierok. No keď ich „kŕmia“ iba povrchnými, ľahkými spoločenskými konverzáciami, pociťujú hlad po hlbšej a zmysluplnej komunikácii.

 

  1. Priateľské mlčanie

Môže sa zdať, že tento bod protirečí predošlému bodu, no introverti potrebujú komfortné priateľské mlčanie. Pre nich sú cenní ľudia, s ktorými sa môžu hodiny nachádzať v jednej miestnosti, pričom každý z nich si robí svoje vlastné veci a nerozprávajú sa, ak nemajú náladu debatovať. Cenia si tých, ktorí nebudú nervózne premýšľať, ako vyplniť pauzu, ktorá je niekedy potrebná na usporiadanie si myšlienok.

 

  1. Možnosť zahĺbiť sa do koníčkov a záujmov

Či už sú to gotické romány, keltská mytológia, renovácia starých automobilov, záhradníčenie, štrikovanie, maľovanie, kulinárstvo alebo kaligrafia – keď introverta niečo zaujíma, môže sa stať, že sa hlavou nachádza tam. Takáto príležitosť sústrediť sa na koníčky a záujmy im dobíja baterky.

Keď sa títo ľudia zahĺbia do obľúbenej veci, táto činnosť ich úplne pohltí a oni sa v tom procese cítia ako ryba vo vode, vychutnávajú si ho. Vďaka tomu naberú sily a prirodzene to v nich vyvoláva pocit šťastia.

 

  1. Pokojné útočisko

Introvert, viac ako iní ľudia, potrebuje tiché, pokojné miesto, ktoré patrí len jemu. Tam sa môže na chvíľu schovať, keď mu sa svet zdá príliš hlučný. V ideálnom prípade je to miestnosť, ktorú si môže človek zariadiť a vyzdobiť po svojom. Byť na nejaký čas osamote bez strachu, že tam niekto vtrhne, je pre neho príležitosťou, ako sa nadýchnuť.

 

  1. Čas na premýšľanie

Podľa Dr. Marti Olsen Laneyovej, autorky knihy „Ste introvert?“, sa ľudia s touto charakteristikou môžu spoľahnúť skôr na dlhodobú, ako na krátkodobú pamäť. Tak mimochodom, u extrovertov je to naopak. Toto môže vysvetľovať, prečo sa introverti tak často snažia vyjadriť svoje myšlienky slovami.

Často potrebujú viac síl a času na premýšľanie, predtým, ako odpovedia, oveľa dlhšie premýšľajú o vážnych problémoch v porovnaní s extrovertmi. Keď tento čas na spracovávanie a popremýšľanie introverti nemajú, zažívajú stres.

 

  1. Možnosť zostať doma

Introverti potrebujú pauzy v socializácii: komunikácia si vyžaduje starostlivé dávkovanie. To znamená, že je pre nich dôležité mať možnosť odmietnuť „ísť medzi ľudí“. Rovnako potrebujú, aby túto ich potrebu chápali partner/ka, kolegovia v práci, členovia rodiny a priatelia. Toto pochopenie znižuje pociťovanie nátlaku a pocity viny u introverta.

 

  1. Dôležitý cieľ v živote a v práci

Každý musí platiť účty a nakupovať. Pre mnohých ľudí je práve zárobok stimulom, aby chodili do práce. Sú ľudia, ktorým to takto vyhovuje. Avšak, mnohým introvertom to nestačí – sú pripravení pracovať obetavo, ale iba vtedy, ak činnosť, ktorú robia, je zaujímavá a má zmysel. Potrebujú viac, ako len pracovať kvôli platu.

Bez zmysla a cieľa v živote, či sa to už týka práce alebo inej oblasti, sa budú cítiť veľmi nešťastní.

 

  1. Dovolenie mlčať

Niekedy introverti jednoducho nemajú dosť energie na fungovanie s ostatnými. Alebo sa sústredia dovnútra, do seba, pričom analyzujú udalosti a dojmy. Požiadavky „nebyť tak ticho“ a pokusy zaťahovať ich do konverzácie spôsobujú, že sa títo ľudia cítia trápne.

Dovoľte nám mlčať – to je to, čo potrebujeme pre šťastie. Po uplynutí času, ktorý potrebujeme na spracovanie informácií a opätovné dobitie bateriek, sa s najväčšou pravdepodobnosťou k vám vrátime, aby konverzácia pokračovala.“

 

  1. Nezávislosť

Keďže sú svojrázni a veľmi nezávislí, introverti si radšej vyberú, že sa budú riadiť svojimi vnútornými zdrojmi, akoby mali splynúť s davom. Pracujú efektívnejšie a cítia sa šťastnejší, keď majú slobodu. Páči sa im, keď sú samostatní, nezávislí a zaoberajú sa svojimi vecami, činnosťou.

 

  1. Jednoduchý život

Jenn Granneman popisuje rušný život svojho extrovertného priateľa, ktorý pracuje ako dobrovoľník v škole, stará sa o svoju rodinu, organizuje priateľské stretnutia a to všetko robí pomimo svojej práce. „Ako introvert by som nikdy neprežila v takom rozvrhu,“ hovorí, „lepšie mi vyhovuje iný spôsob života: dobrá kniha, lenivý víkend, zmysluplný rozhovor s priateľom – to ma robí šťastnou.“

 

  1. Láska a prijatie zo strany blízkych

Introvert nikdy nebude najobľúbenejšou osobou v spoločnosti. Vo veľkej skupine ľudí si ho možno ani nevšimnete, pretože má sklon zostať v úzadí. Avšak, ako všetci ostatní, aj introverti potrebujú blízkych a milujúcich ľudí, takých, ktorí vidia ich hodnotu, starajú sa o nich a prijímajú ich so všetkými ich špecifikami.

„Ak ste introvert, tak viete, že niekedy s vami býva ťažko, veď nikto nie je dokonalý“. Keď však introvertov milujeme a prijímame ich takých, akí sú, robíme ich život oveľa šťastnejší :). 

Takže, už viete, aké sú špecifiká introvertov, teraz už len zostáva urobiť zmeny v životnej, aj v pracovnej praxi. Prajeme vám v tom veľa úspechov, veď najťažší vždy býva prvý krok a potom to už ide ľahšie!