Vo veku 12-17 rokov mnohí tínejdžeri prežívajú krízu sebavedomia a identity osobnosti. Nespokojnosť  s vonkajším vzhľadom privádza k pocitu viny a aj nenávisti voči sebe a svojmu telu. Zvíťaziť nad týmito komplexami sa častokrát osamote nedarí. Ako môžu pomôcť rodičia, hovorí psychologička Larisa Karnackaja.

 

V tomto veku je závislosť od sebahodnotenia veľmi vysoká, oveľa vyššia, ako si myslia dospelí. Dnešné požiadavky zodpovedať štandardom krásy z médií a byť fyzicky dokonalým vytvárajú na dievčatá a chlapcov veľký tlak. Výskumy značky Dove zistili takúto situáciu: hoci len 19 % dievčat v puberte má nadváhu, 67 % si myslí, že musia schudnúť. A za týmito číslami sa skrývajú skutočné problémy.

 

Dievčatá používajú nezdravé metódy, aby schudli (tabletky, hladovanie) a chlapci užívajú preparáty, ktoré pomáhajú naberať svalovú hmotu. Kvôli komplexom sa tínejdžeri správajú v spoločnosti uzavreto, neisto a snažia sa vyhýbať komunikácií, dokonca aj s rovesníkmi. Deti, ktoré počujú na svoju adresu posmešky, prenášajú hnev na seba a svoje fyzické „nedostatky“, sa stávajú zatrpknuté, ukrývajú sa. Netreba čakať, že dieťa z týchto komplexov vyrastie. Lepšie je snažiť sa mu pomôcť.

 

Otvorene sa porozprávajte

Aby sa tínejdžer rozhovoril, treba pochopiť, čo prežíva. Spomeňte si na seba, keď ste boli v jeho veku a na svoje vlastné prežívanie. Hanbili ste sa, a možnože ste sa aj nenávideli, považovali ste sa za nemotorných, tučných, škaredých. Keď sa ohliadneme späť na naše detstvo, zvykli sme si spomínať na veľkú radosť a zabúdame na ťažkosti a nepríjemnosti. A dieťa cíti, že žije nesprávne v porovnaní s rodičmi.

 

Chváľte nahlas

Vyslovujte v rozhovore, aké vidíte dieťa v každodennom živote a vyzdvihujte jeho lepšie stránky. To bude pre tínejdžera podpora, ktorú tak veľmi potrebuje. Keď sa dieťaťu vysmievajú, uzaviera sa, a keď ho povzbudzujú, učí sa veriť v seba.

 

Podeľte sa so svojou skúsenosťou, spomeňte si, ako ste dokázali prežiť vonkajšie vplyvy a zvládnuť komplexy.

 

Chváľte nielen za zovňajšok! Okrem komplimentov ohľadom zovňajšku, je pre dieťa užitočné počuť od rodičov pochvalu za jeho konanie. Oceňujte úsilie, ktoré dieťa vynakladá na dosiahnutie cieľa, a nie výsledok. Vysvetlite, že nie vždy sa všetko podarí tak, ako chceme. No keď sa budeme zameriavať na každý neúspech, nepriblíži nás to k úspechu.

 

Správajte sa voči sebe jemne

Matka nemá kritizovať svoj vzhľad v zrkadle v prítomnosti dcéry – tínejdžerky, sťažovať sa na kruhy pod očami, kilá navyše. Lepšie je porozprávať sa s ňou o tom, ako sa mení telo dievčaťa, akú peknú má chôdzu a úsmev. Podeľte sa s dcérou o váš príbeh o tom, ako ste boli nespokojná so sebou v jej veku. Porozprávajte jej, ako ste dokázali prežiť vonkajšie vplyvy  alebo ako vám niekto, kto bolo pre vás dôležitý, pomohol zvládnuť komplexy. Je ešte jeden dôležitý moment  – modelovanie: dajte dieťaťu možnosť pozorovať, že sa k sebe dobre správate, že si seba ceníte, že sa o seba staráte.

 

Formujte systém hodnôt

Vysvetlite dieťaťu, že posudzovať človeka podľa zovňajšku je povrchné. Nekritizujte druhých v prítomnosti dieťaťa, nemá sa zúčastňovať na takýchto debatách alebo byť ich svedkom. Detské podvedomie je veľmi vnímavé, a tínejdžer si vzťahuje na seba kritiku, ktorá je nasmerovaná voči iným.

 

Vysvetlite, že nás nedefinuje ani tak vonkajší vzhľad, ako skôr osobnostné vlastnosti a vnútro.

 

Keď posudzujeme vonkajšie vlastnosti, dostávame sa do určitého systému stereotypov a stávame sa od nich závislí. A potom sa stáva, že nie „ja žijem“, ale „za mňa žijú“. „Za mňa žijú“ – to sú vnucované rozmery, parametre  a predstavy o tom, ako by som mala vyzerať.

 

Nájdite prednosti

Tínejdžeri chcú byť na jednej strane ako všetci a na strane druhej sa chcú odlišovať sa a vynikať. Učte dieťa, aby bolo hrdé na svoje schopnosti, osobitosti a prednosti. Položte mu otázku: čo unikátne vidí na každom z členov rodiny alebo u kamarátov. Nech vymenuje svoje prednosti a porozmýšľa, ako ich vyzdvihnúť.

Vysvetlite im, že nás nedefinuje ani tak vonkajší vzhľad, ako skôr osobnostné vlastnosti a naše vnútro, črty charakteru, naše schopnosti, talenty, koníčky a záujmy. Divadlo, hudba, tance, šport – každý koníček im pomôže odlíšiť sa spomedzi druhých a prispieva k rozvoju pocitu istoty.

 

Vychovávajte ich ku gramotnosti ohľadom médií

Vysvetlite, že média o kráse a móde, ani reklamné plagáty neukazujú ľudí takých, akí sú. Ideálne obrázky v časopisoch a na populárnych sociálnych sieťach lákajú pozornosť, vyvolávajú túžbu niečo kúpiť. Názorne im ukážte, ako je možné pomocou dnešných programov zmeniť podobu na nepoznanie.

 

Porozprávajte im, že časopisy a sociálne siete neukazujú ľudí takých, akí sú.

 

Pomôžte dieťaťu získať kritický pohľad, ktorý mu pomôže, aby hneď všetkému neuverilo. Prediskutujte, či je spravodlivé porovnávať živých ľudí s umelo vytvorenými obrázkami a určite zdôraznite, že je nevyhnutné vážiť si a ceniť to, čo nás robí unikátnymi.

 

Dajte im možnosť vyrozprávať sa

Povzbuďte, keď sa dieťa snaží mať svoj názor a povedať ho. Častejšie sa pýtajte, čo syn alebo dcéra chce, dajte im možnosť vyberať si samostatne a pomôžte im uviesť ich myšlienky do života. To im dá šancu, aby uverili vo svoje sily a aby z nich v budúcnosti vyrástli ľudia, ktorí veria sebe samému.

 

O autorke:
Larisa A. Karnackaja,
psychologička, docentka Moskovského sociálno-pedagogického inštitútu.